Mobbing może pojawić się w każdej branży i dotyczyć każdej firmy, niezależnie od jej wielkości i struktury organizacyjnej. Narażeni są na niego zarówno pracownicy umysłowi, jak i fizyczni.

Co ważne, o mobbingu mówimy tylko w stosunkach pracy. Czyli, aby dochodzić swoich praw w sądzie z tytułu mobbingu, musisz być zatrudniony na umowę o pracę. Pozew kierujesz przeciwko pracodawcy, a nie przeciwko konkretnej osobie, która Cię mobbingowała. Nie jest więc istotne, czy krzywdy doznałeś ze strony przełożonego czy współpracownika. Zgodnie z kodeksem pracy – odpowiedzialność za mobbing leży po stronie pracodawcy, który powinien też temu zjawisku przeciwdziałać.

Jeśli jesteś zatrudniony na podstawie umowy cywilnoprawnej, np. umowy zlecenia, to niestety, nie masz uprawnień, żeby występować przeciwko pracodawcy do sądu. W takim wypadku możesz dochodzić swoich praw bezpośrednio od mobbera na drodze cywilnej.

Pamiętaj również o tym, że gdy zaczniesz widzieć wobec Ciebie coraz więcej niepokojących zachowań, najlepszym co możesz zrobić to zbierać dowody.

Jak się do tego zabrać, opowiemy w kolejnym odcinku.