Czy żeby mówić o mobbingu trzeba spełniać całą jego definicję? Czym różni się dyskryminacja od mobbingu? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znajdziemy w Dobrym Podcaście.
Na platformach stremingowych pojawił się dziś drugi odcinek Dobrego Podcastu.
Tym razem rozmawiamy o tym, co to jest mobbing. Rozmawiają ekspertki Dobrej Fundacji - dr Magdalena Rycak i Małgorzata Koniuszy.
Dr Magdalena Rycak to radczyni prawna z 20- letnim doświadczeniem w prawie pracy. Założycielka Rycak Kancelaria Prawa Pracy i Hr. Dyrektorka Instytutu Prawa Pracy i Work Life Balance w Uczelni Łazarskiego. Od kilkunastu lat kieruje tam dwoma kierunkami studiów podyplomowych: Prawo pracy i Ubezpieczeń społecznych oraz Ochrona danych osobowych i Zarządzanie bezpieczeństwem informacji.
Małgorzata Koniuszy to menadżerka z 20-letnim doświadczeniem. Pracowała w międzynarodowych korporacjach, nadzorując, wdrażając i audytując światowe standardy zarządzania dla najbardziej wymagających klientów. Współtworzyła zasady etyki antykorupcji i raporty CSR zrównoważonego rozwoju. Certyfikowana i praktykująca mentorka, trenerka i audytorka.
„Jeżeli zdarzy się, że pracodawca odmówi mi urlopu np. w lipcu lub raz na jakiś czas mówi, że mam iść pracować w godzinach nadliczbowych, albo nałoży na mnie karę porządkową, to jeszcze nie do końca oznacza to, że jestem mobbowana. Jeżeli natomiast, to by było tak, że ten pracodawca robi to, ale z taką pewną perfidią. Robi to, wykorzystując legalne narzędzia. (...) to ja regularnie jestem proszona o pozostanie po godzinach, kiedy mogą też po tych godzinach pozostawać inni pracownicy, a im pracodawca tego nie nakazuje. Może też być tak, że wykorzystywanie tych legalnych narzędzi będzie mobbingiem (…)” - o legalnych narzędziach, z jakich może korzystać pracodawca, ale także o sytuacji, kiedy mogą przybierać one formę mobbingu mówi Magdalena Rycak.
Małgorzata Koniuszy porusza ważną kwestie tego, iż mobbing może przybierać różne formy i istotne jest szkolenie firmy w jego zakresie: „Tak naprawdę są różne konfiguracje mobbingu. Może być też mobbing gdzie to przełożony jest mobbowany przez podwładnego, albo też jest tak zwany mobbing poziomy, gdzie mobberem jest kolega, koleżanka z pracy. Więc tych form mobbingu jest rzeczywiście dużo i to też warto tak naprawdę cały czas edukować też pracowników, zarządy, właściwie wszystkich, żeby mieli taki sam poziom wiedzy na temat tego czym jest mobbing (…)”.
Po więcej informacji o tym, czym jest mobbing zapraszamy do 2. odcinka Dobrego Podcastu.
Dobry Podcast dostępny jest na platformach stremingowych: Youtube, Spotify czy Apple Podcast.
Produkcja: IMAGENCY
Realizacja: Media River