Jak postrzegany jest sygnalista i jaką pełni funkcję w organizacji? Jak możemy reagować na przemoc, z którą mamy do czynienia? Na te i wiele innych tematów w dzisiejszym odcinku podcastu porozmawiają Kasia Blachowicz i Ania Kalinowska.
Kasia Blachowicz - menadżerka z wieloletnim doświadczeniem oraz radczyni prawna. Laureatka nagrody "Rising Stars. Prawnicy - liderzy jutra". Angażuje się w promowanie równości, różnorodności i inkluzywności.
Ania Kalinowska - z wykształcenia prawniczka, z zamiłowania trenerka i facylitatorka. Posiada doświadczenie w zarządzaniu i certyfikat Future Investment w zakresie mobbingu w pracy - przeciwdziałanie i profilaktyka oraz certyfikat Business Mediator centrum szkoleń prawnych.
W rozmowie ekspertki fundacji poruszyły temat znaczenia roli sygnalisty.
"Myślę sobie o sygnalistach jako bohaterach na wojnie. Mamy trudny układ wojenny, osoby, które sprzeciwiają się w jakiś sposób ponoszą konsekwencje tego, że reagują i pomagają. Jednak wzmacniają np. ludność cywilną. Myślę o nich, jak o bohaterach, dlatego, że często ryzykują swoim stanowiskiem i tym, że same mogą zacząć być prześladowane lub mobbowane i staną się rownież takimi osobami, którym trzeba będzie pomagać przez swoją odwagę. Mają niebagatelny wpływ, aby środowisko pracy było jednak bezpieczne, sprawiedliwe i przyjazne(…)" mówi Ania Kalinowska.
"Ta rola cały czas rośnie i będzie rosnąć, zwłaszcza w świecie cyfrowym, pracy zdalnej i tego jak niewiele czasami jesteśmy w stanie dostrzec" mówi o sygnalistach w obecnych czasach Kasia Blachowicz.
Kasia Blachowicz przedstawia także problem granicy między sygnalistą, a donosicielem:
"Pytanie czy sygnalista jest naszym problemem w firmie, czy jest naszą szansą, na to, żeby odkryć różnego rodzaju działania nieprawidłowe, którym jako firma możemy szybciej zaradzić, w związku z tym, że na dzień dzisiejszy mamy znak równości między donosicielem, a sygnalistą. W mojej ocenie społeczeństwo nie jest na tyle wyedukowane, żeby widzieć gdzie znajduje się ta granica i czym te pojęcia się różnią".
Na koniec rozmowy Ania Kalinowska jeszcze raz podkreśla istotę roli sygnalistów:
"Miałabym ogromne życzenie, aby temat sygnalistów wyszedł z perspektywy, że ich trzeba chronić. Trzeba ich doceniać, pokazywać jako bohaterów, wcielać w życie dobre praktyki i pokazywać pozytywne zmiany jakie te osoby wnoszą, sygnalizując nieprawidłowości, ponieważ robią to, aby było bezpieczniej i sprawiedliwiej".
Zapraszamy do obejrzenia 8 odcinka Dobrego Podcastu.
Produkcja: IMAGENCY
Realizacja: Mediariver.pl