Sygnatariusze niniejszego sojuszu

  1. Wyrażają głębokie zaniepokojenie skalą zjawiska mobbingu w pracy i zgadzają się z tym, że stanowi on w Polsce poważny problem społeczny, który należy zwalczać.
  2. Są zgodni, że mobbing jest formą przemocy, na którą nie może być zgody w polskich firmach, instytucjach i organizacjach. Mobbing może występować także w zatrudnieniu niepracowniczym
    (czyli w pracy wykonywanej na innej podstawie niż umowa o pracę).
  3. Podkreślają, że mobbing oraz inne niepożądane działania mogą prowadzić do kryzysu zdrowia psychicznego i skutkować m.in. wypaleniem zawodowym, zaburzeniami lękowymi czy depresją. To realne zagrożenie dla zdrowia i życia. Dodatkowo mobbing może skutkować zahamowaniem, a nawet regresem kariery zawodowej nim pokrzywdzonych.
  4. Uważają, że Ministerstwo właściwe ds. pracy powinno podjąć natychmiastowe kroki legislacyjne w celu zmiany definicji mobbingu i jasnego określenia obowiązków każdego pracodawcy w zakresie przeciwdziałania mobbingowi w Kodeksie pracy oraz włączenia zjawiska mobbingu jako odrębnego przestępstwa do Kodeksu karnego. Każdy pracodawca jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo pracowników w miejscu pracy, zaś sprawcy przemocy nie mogą pozostawać bezkarni.
  5. Wzywają do ratyfikacji przez Polskę Konwencji MOP nr 190 dotyczącej eliminacji przemocy i molestowania w świecie pracy.
  6. Zaznaczają, że jednym z głównych zadań strony rządowej, jak też organizacji społecznych oraz organizacji zrzeszających pracodawców, jest szeroko zakrojona edukacja zmierzająca do zwiększenia świadomości na temat mobbingu i jego skutków. Mobbing powinien być w powszechnej świadomości tak samo nieakceptowalny, jak molestowanie czy molestowanie seksualne.
  7. Wskazują, że Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Rzecznik Praw Dziecka jako instytucje stojące na straży przestrzegania praw człowieka powinny promować edukację i zachowania antymobbingowe.
  8. Zgadzają się, że należy dążyć do wzmocnienia roli Państwowej Inspekcji Pracy oraz Społecznej Inspekcji Pracy w przeciwdziałaniu mobbingowi m.in. poprzez wczesną diagnozę zachowań niepożądanych, doradztwo i skuteczną prewencję antymobbingową.
  9. Uważają, że Ministerstwa właściwe do spraw edukacji i szkolnictwa wyższego powinny silniej niż dotychczas akcentować w nauczaniu treści związane z prawami pracowniczymi, w tym z ochroną przed mobbingiem.
  10. Są zdania, że organizacje pozarządowe, związki zawodowe i organizacje zrzeszające pracodawców powinny podjąć współpracę zmierzającą do wypracowania tzw. dobrych praktyk, czyli wzorców i standardów dotyczących przeciwdziałania mobbingowi w miejscu pracy.
  11. Oświadczają, że niniejsza inicjatywa jest wyrazem woli podjęcia działań na rzecz eliminacji zjawiska mobbingu w polskich firmach, instytucjach i organizacjach.